Wyborcza gorączka w rytmie Marsylianki.

 

Francja jest krajem wysoko rozwiniętym gospodarczo. Zalicza się ją do Grupy Ośmiu (G8), czyli nieformalnej grupy najbogatszych państw świata (powstałej w 1975 roku). Od 1957 roku rozwój kraju przebiega we współpracy z krajami Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG), przekształconej w 1994 roku w Unię Europejską. Jest czwartym w kolejności największym eksporterem produktów na świecie i drugim (dane z 2004 roku), jeśli chodzi o usługi i rolnictwo (zboża i produkty rolno-spożywcze). Pozostaje natomiast pierwszym producentem i eksporterem rolnym w Europie.

Co za tym idzie sytuacja wewnętrzna w kraju Napoleona i nastroje społeczne mają olbrzymi wpływ na strefę euro. Już nieraz można było usłyszeć o kryzysie w Unii Europejskiej, czego jednym ze skutków jest Brexit. To czy opłaci się to Wielkiej Brytanii dowiemy się w przyszłości, natomiast pewne jest to, że UE nie wytrzyma kolejnej podobnej sytuacji. Dlatego w tym momencie kluczowym polem bitwy dla strefy Euro jest właśnie Francja. Dokładnie 23 kwietnia francuzi powędrują do urn wyborczych, żeby wybrać swojego nowego prezydenta.

Co w tym takiego ciekawego? Przede wszystkim to że sytuacja nie jest tak klarowna jak można by było sobie to wyobrazić… Żeby zrozumieć problem trzeba przybliżyć sylwetki kandydatów.

  1. Jean-Luc Mélenchon

Wsparcie dla lidera skrajnej lewicy znacznie wzrosło w okresie kilku tygodni. Spowodowane jest to bardzo dobrym wystąpieniem w ostatniej debacie wyborczej i atakiem na Marie Le Pen. Z pozycji outsidera stał się wiarygodnym kandydatem. Co jest bardzo ważne podobnie jak Le Pen, Mélenchon wezwał również do referendum w sprawie członkostwa w UE.

  1. Emmanuel Macron

Były minister gospodarki Emmanuel Macron stał się niespodziewanie liderem w tegorocznych wyborach. Przygoda Macrona z prezydenturą w sumie zaczęła się kiedy odszedł z partii Francois Hollande’a i założył własną En Marche. Jego plany obniżenia podatków i wydatków na infrastrukturę dały mu spore poparcie wśród społeczeństwa. Minusem jest brak jego doświadczenia w polityce i powiązania biznesowe z rodziną Rothschildów.

  1. François Fillon

Konserwatysta François Fillon stracił poparcie w sondażach po tym jak gazeta Canard Enchaine odkryła,że zatrudnił swoją żonę jako asystentkę zdobywając dla rodziny niebotyczną sumę prawie 900000 euro brutto…

  1. Marine Le Pen

Liderka skrajnie konserwatywnego Frontu Narodowego prawdopodobnie wejdzie do drugiej rundy wyborów. Co najważniejsze:  Le Pen po wygraniu wyborów zobowiązała się do przeprowadzenia referendum w sprawie członkostwa w UE. Jest eurosceptyczna i jej poglądy są skrajnie odmienne od tych unijnych.

W odróżnieniu od systemów przyjętych przez większość pozostałej części Europy, prezydent Francji jest wybierany za pomocą systemu głosowania w dwóch rundach. 11 kandydatów będzie w pierwszej turze głosowania w niedzielę 23 kwietnia, a jeśli żaden z kandydatów  nie wygra udziałem większościowym, co jest pewne, to dwójka z największą liczbą głosów będzie konkurowała między sobą w drugiej turze.

Źródło: Bloomberg Data: 12.04.2017

Warto zauważyć, że prawie 40% wyborców jest jeszcze niezdecydowanych. Może to być dodatkowym plusem dla Le Pen. Ponadto oczekuje się, że szacunkowo pięć milionów mniej głosów zostanie oddane w tym roku niż w ostatnich wyborach w 2012 roku, ponadto dobrą wiadomością dla Le Pen jest to, że populistyczni kandydaci osiągają w ujęciu historycznym dobre wyniki, gdy frekwencja jest niska.

Do tej pory pojawiające się ryzyko wyborów prezydenckich we Francji jest  większym stopniu widoczna na rynku obligacji niż na rynku walutowym. Różnica wyceny pomiędzy 10 letnimi obligacjami rządowymi w Niemczech i we Francji pozostaje podwyższona i pozostaje na najwyższym poziomie od 5 lat w ciągu ostatnich kilku tygodni. Ta rozpiętość mierzy większy poziom ryzyka w gospodarstwie aktywów francuskich niż tych samych w Niemczech.

Źródło: Thomson Reuters Datastream Data: 12.04.2017

 

W przypadku wygranej  Marine Le Pen oczekiwana jest ostra wyprzedaż euro wobec wszystkich głównych walut. To przyspieszy oczekiwania dla wspólnej waluty do osiągnięcia parytetu z dolarem amerykańskim w tym roku. Również inwestorzy stoją z boku od bardziej ryzykownych aktywów wschodzących rynków. Oznacza to przepływ smart money do aktywów obarczonych mniejszym ryzykiem – zyskują obligacje USA, niemieckie oraz złoto. Niestety kraje takie jak Polska, które określa się mianem emerging markets tracą, co w szczególności objawia się spadkiem ich głównych indeksów i osłabieniem rodzimych walut. Działa tu tak zwany mechanizm risk-off czyli awersja do ryzyka.

Co ma być to będzie, pewne jest to, że będzie ciekawie.

Zając

 

Polecane artykuły

Redaktor naczelny. Założyciel serwisu www.pieknogieldy.pl . Moim nadrzędnym celem jest ciagłe poszerzanie wiedzy na temat rynków finansowych z naciskiem na rynek kapitałowy i forex. Ważnym aspektem jest dla mnie rola psychologii w inwestowaniu. Realizuje swoją pasję aktywnie inwestując na tych rynkach od 3 lat, wymieniam doświadczenie w dwóch organizacjach - Trading Jam Session oraz SKN Taurus, którego jestem założycielem. "Kupuj plotki, sprzedawaj fakty". Founder of www.pieknogieldy.pl . My overriding goal is to continue expanding the knowledge of the financial markets with a focus on capital market and foreign exchange. I realize this by trading on regulated markets and OTC, I share experience in two organizations that I belong - Taurus and Stock Jam Session. "Buy rumors, sell facts". "Buy rumors, sell facts"