W służbie jej Królewskiej Mości, czy batalia o londyńskie City?

 

Kurs brytyjskiej waluty nadal pozostaje zależny od procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz wpływu jakie to wydarzenie będzie miało na brytyjską gospodarkę. Pani premier Theresa May z końcem marca rozpoczęła proces tak zwanego Brexitu, który potrwać ma  dwa lata.

Brexit to również poważne zawirowania na rynkach finansowych. Jeszcze przed referendum część banków zapowiedziało opuszczenie Wielkiej Brytanii, gdy ta zdecyduje o wystąpieniu ze struktur unijnych. Bank HSBC ostrzegał, że realizacja czarnego scenariusza oznacza przeniesienie tysiąca bankierów do Francji. Przeprowadzkę zapowiadało także kierownictwo Deutsche Bank i JP Morgan. Chcąc poszerzyć unię walutową Europejski Bank Centralny będzie zapewne dążył do przeniesienia obsługi handlu wszystkimi instrumentami finansowymi rozlicznymi w euro do Eurostrefy. Próbował już tego wcześniej, ale wówczas na drodze stanął mu unijny sąd. Teraz poważnym kandydatem dla banków stają się Niemcy, a w szczególności Frankfurt. Z jednej strony siedziba Europejskiego Banku Centralnego, z drugiej – finansowa stolica największej gospodarki Europy.

Moim zdaniem niedocenianym faworytem jest Amsterdam. Dlaczego? Przede wszystkim oba systemy prawne dotyczące obrotu instrumentami finansowymi są do siebie bardzo podobne.

Pomimo zamieszania spowodowanego całym powyższym procesem to gospodarka Zjednoczonego Królestwa ma się nad wyraz dobrze i stawia czoła Brexitowi. Słaby kurs funta przyczynił się do wyraźnego wzrostu cen, czego skutkiem jest wzrost inflacji powyżej celu Banku Anglii. Przewiduje on, że w najbliższej przyszłości inflacja pozostanie powyżej celu inflacyjnego, co może skutkować podniesieniem stóp procentowych przez BoEKristin Forbes jeden z członków komitetu decyzyjnego najważniejszego banku w UK w marcu zaskoczyła inwestorów i zagłosowała niespodziewanie za natychmiastową podwyżką stóp procentowych, ponieważ uznała że wzrost cen wewnętrznych wyraźnie przyspieszył.

W chwili obecnej szanse na podwyżkę stóp procentowych przez BoE do końca roku wynoszą około 40%. Wydaje się, że rynki finansowe zbytnio  nie doceniają takiego scenariusza, ale to będzie można ocenić dopiero w przyszłości.

W chwili obecnej można powiedzieć, że Brexit nie miał tak bardzo negatywnego wpływu na realną gospodarkę, poza wzrostem inflacji. Bank Anglii jednak będzie musiał się ustosunkować do całej sytuacji związanej miedzy innymi z gwałtownym wzrostem cen i może czeka nas podwyżka stóp procentowych jeszcze do końca roku.

Jedno jest pewne – funta w najbliższych dwóch latach czeka duża zmienność, a co będzie dalej zobaczymy…

… zobaczymy także czy londyńskie City nadal pozostanie centrum światowego tradingu i obrotu polskim złotym…

a może Frankfurt, Amsterdam, Warszawa.

/Zając.

Polecane artykuły

Redaktor naczelny. Założyciel serwisu www.pieknogieldy.pl . Moim nadrzędnym celem jest ciagłe poszerzanie wiedzy na temat rynków finansowych z naciskiem na rynek kapitałowy i forex. Ważnym aspektem jest dla mnie rola psychologii w inwestowaniu. Realizuje swoją pasję aktywnie inwestując na tych rynkach od 3 lat, wymieniam doświadczenie w dwóch organizacjach - Trading Jam Session oraz SKN Taurus, którego jestem założycielem. "Kupuj plotki, sprzedawaj fakty". Founder of www.pieknogieldy.pl . My overriding goal is to continue expanding the knowledge of the financial markets with a focus on capital market and foreign exchange. I realize this by trading on regulated markets and OTC, I share experience in two organizations that I belong - Taurus and Stock Jam Session. "Buy rumors, sell facts". "Buy rumors, sell facts"