Dino Polska kilkanaście dni po debiucie

Minęło już 20 dni od najbardziej wyczekiwanego IPO na polskim parkiecie w roku 2017 – w drugiej połowie kwietnia na GPW w Warszawie swój debiut zanotowała spółka Dino Polska S.A. Oczekiwania dotyczące wejścia na giełdę głównego konkurenta Biedronki oraz Lidla były ogromne nie tylko ze względu na fakt olbrzymiego przedsiębiorstwa o bardzo dużych możliwościach rozwoju, lecz głównie z powodu braku w ostatnich latach znaczącego debiutu na warszawskim parkiecie. Ostatnim takim było IPO przeprowadzone przez PKP Cargo w roku 2013.

Wartość notowań w dniu debiutu wzrosły z poziomu 33,50 zł do 36,15 zł, co stanowi około 7,9% wzrost. Aktualnie, po 20 dniach spędzonych na giełdzie (stan na dzień 08.05.2017 – czyli 12 notowaniach), cena akcji wynosi 39,00 zł, co daje podwyżkę o 16,4% względem oferty pierwotnej.

Warto przyjrzeć się jak kształtował się kurs akcji spółki Dino Polska w ciągu pierwszego okresu na GPW w porównaniu do ostatniego większego IPO, jakie przypadło w udziale firmie PKP Cargo (lewa oś). Notowania spółki PKP zanotowały lekki spadek podczas piątego notowania i od tego czasu można zaobserwować sukcesywny wzrost, podczas gdy kurs Dino Polska po początkowym wzroście względnie się ustabilizował.

Wartość kursu w dniu debiutu firmy PKP skoczyły z poziomu 68,00 zł do 80,20 zł, co stanowi około 17,9% wzrost. Po 20 dniach spędzonych na giełdzie (czyli 12 notowaniach), cena akcji wyniosła 83,00 zł, co daje podwyżkę o ponad 22% względem oferty pierwotnej.

Widać więc, że początek przygody z giełdą w wykonaniu PKP Cargo był bardziej spektakularny i wartość akcji poszybowała w górę znacznie szybciej i dynamiczniej, jednak Dino Polska jest na dobrej drodze aby powtórzyć podobny wyczyn, jednak w dłuższym okresie czasu. Symptomem tego może być chociażby zwiększona w ostatnich dniach wielkość obrotu i zainteresowanie walorami giełdowymi firmy.

 

Polecane artykuły

Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Łódzkim, aktualnie student finansów i rachunkowości biznesu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Wielki fan programu MS Excel. Zainteresowania: analiza finansowa i ekonomiczna, gospodarka, sektor rafineryjny, sport.